İslam Sanatı ve Mimarisi

İslam art and architecture

199,00 TL

İslam art and architecture

2015 basımı orjinal (English) 624 sayfa

Bu kitap Müslüman bölgelerin ve hanedanlıkların tarihsel gelişim seyrini izliyor ve İslamiyetin doğumundan günümüze, sanatsal ifadesinin geçirdiği büyük değişiklikleri gözler önüne seriyor. 

Daha fazla bilgi

Detaylı Bilgi

Fiyat
199,00 TL
Yorum

Dini yapılarda yerleşim düzeni ya da minare gibi temel mimari unsurların farklı biçimlerini ve bölgesel yapı geleneklerinin bağımsızlığını ele alıyor. Bina ya da eşya dekorasyonları ve İslam sanatının en karakteristik unsurları olan süslemelerin sınırsız yaratıcılığının izlerini sergiliyor.

Islam (Art and Architecture), Markus Hattstein, Islam, the second largest and the youngest of the major world religions, has changed the world and left its mark on human history since the appearance of the prophet Mohammed in the seventh century. This book follows the historical development of the Islamic dynasties and regions, showing the variety of their forms of artistic expression from the beginning until today. From decorative elements of buildings to calligraphy and the embellishment of everyday objects, ornamentation, that most characteristic Islamic art form, is displayed in an extraordinary rich range of ways. The contributions of important scholars bring to life before our very eyes this culture, which belongs next to Greek and Roman antiquity as one of the pillars of our modern society.